Според Бюрото за транспортна статистика на САЩ след две десетилетия обемът на превозите по автомобилните пътища в страната ще надхвърли 17,04 милиарди тона. Това ще позволи да се реализира почти напълно работният процес по принципа “just in time”, което съкращава разходите по изграждането на складови помещения и складирането на огромни планини от суровини и стоки. По този начин камионите от разни класове в САЩ, доставяйки всичко, освен насипните материали, нефт и газ, дават своя принос в реализирането на 5-6 процента от цялостния национален продукт.
Пазарът на превоза на стоки в САЩ е стриктно стандартизиран и няма аналог в другите страни по света. Той създава равни условия на участващите в него. В характеристиките му главни роли имат изпитаната и прекрасна организация, ясни, чисти и прости правила, възможностите за контрол и липсата на всякакъв вид корупция. Това са и предпоставките всеки, който има лиценз за търговски превози /CDL/ за шофиране на камиони с обем на товари над 11.8 тона, бързо да се включи със собствен бизнес… Особено привлекателен е случаят, когато новият господар на волана просто взима на лизинг първата си тежка пътна машина…
Ниските кредитни плащания ще са истинска благодат за новата Ви роля на трудовата сцена в САЩ, фантастичната американска структура за обслужване на всякакви камиони, предотвратява почти напълно дългите прекъсвания за ремонти. Съществува и професионална организация, която помага и насърчава своите членове… Това е Owner-Operator Independent Drivers Association (OOIDA). Тя обединява 160 000 притежатели на 240 000 камиона! OOIDA защитава своите членове и при всяка необходимост пред федералните съдебни органи…
Според американската модна линия особено симпатичен за дългите разстояния е т.н. “автовлак”, който гълта километрите лесно с 18-те си солидни гуми, теглен от триосен влекач с двуосно полуремарке – 16 метра дължина и нормална възможност за 15 тона товар. Използват се, според законите в отделните щати и по-дълги автовлакове. Право на движение по всички пътища на САЩ има двусекционната версия на “STAA doubles” – влекач с полуремарке и ремарке… А в някои други страни, например Австралия, са познати и значително по-могъщи автовлакове…
Естествено е да е имало, и има, недоволства дори и срещу някои порядки на толкова добре подредена и могъща транспортна система както американската. Още миналата година American Trucking Associations, /ATA/, американската професионална организация на превозвачите, организирала “среща на живо” с президента Тръмп, на която той – от седалката на огромен трък и с ръце на волана, обеща най-голямо внимание към професията и заетите американци в нея. Ставаше и става дума за отмяна на задължителното медицинско застраховане от типа на “Obamacare”. Третирани са и претенциите у шофьорите към правилата за работното време (Hours of Service, HOS)., по които водачът може да е на волана в продължение на 11 часа, със задължителна 30 минутна почивка след първите 8 часа, да е в работна позиция непрекъснато – не повече 14 часа – вкл. товаренето и обслужването, след това да почива минимум 10 часа… както и други ограничения през работната седмица. Своят дневен порядък водачът е длъжен да отбелязва стриктно… Шофьорите възнегодуваха поради това, че тези изисквания се отразиха неблагоприятно на тяхната заплата. От друга гледна точка липсата на значителен материален интерес при практикуването на професията, на тежката и свързана с рискове професии, поставя и сериозен въпрос в общоикономически план. Говорим за бизнес, който формира огромен дял от оборота на всички бизнеси в САЩ, взети заедно – 725 милиарда долара годишно, бизнес, с който са се захванали 7,3 милиона американци, които се справят със 70 процента от превоза на товарите в страната.
Клементе Ас
в. “България СЕГА”, Чикаго