Преди 230 години принц Фердинанд фон Пройсен е устройвал в двореца „Белвю” приеми само за привилегированото съсловие. Днес в двореца, който е първата резиденция/седалище на президента на Германия, вратите са широко отворени и за народа, за обикновените граждани.
Разбира се, това не се случва всеки ден в Берлин. Обикновено резиденцията, едно от най-добре охраняваните места в немската столица, е затворена за посетители, тъй като в нея работят бундеспрезидентът на Германия – г-н Йоахим Гаук и неговите най-приближени служители. Също така в „Белвю” се посрещат лица от най-висок ранг като президенти, министри, крале, принцове, посланици. В залите на двореца президентът връчва акредитациите на ръководителите на дипломатически представителства, поднасят се почетни ордени, медали, високи държавни награди. В сградата се състоят официални приеми, провеждат се срещи с изявени общественици и много други.
Но наред с всичко това, един път в годината президентът на Германия организира „Празник за гражданите” в резиденцията, където по червения килим преминават хиляди гости от Германия и чужбина. Този път „Празникът за гражданите” се проведе на 5 и 6 септември 2014 г. и събра около 15 хиляди усмихнати посетители. Пристигнали „на гости” при президента бяха хора на различна възраст: деца, ученици, студенти, възрастни.
И тази година, за трети пореден път, Денят на отворените врати бе повод да се разгледат дворецът и президентската градина, но като цяло събитието бе посветено на доброволната дейност и нейната значимост за гражданското общество. В едно от приветствията си към гражданите г-н Гаук и неговата партньорка – г-жа Даниела Шад казват: „Ние празнуваме свободното гражданско общество, преживяваме един ден, изпълнен със срещи. И в центъра стоите Вие: Вашата гражданственост, Вашето гражданско съзнание, Вашите представи, нашата страна така да оформим, както Вие го желаете.”„Празникът за гражданите” бе платформа за представяне на работата на доброволците, ангажирали се за защита на околната среда; в многочислени социални проекти; в спорта, към църквата, в областта на изкуството, културата, образованието и т.н. Във връзка с това организации, дружества, предприятия, фондации информираха за своята доброволческа дейност в това число подпомагане на граждани с увреждания; подкрепяне на нуждаещи се от помощ лица в болници и различни социални заведения; за подобряване на възможностите за образование на деца и млади хора в страни като Бурунди, Уганда; проекти за семейства с деца в Руанда; подпомагане на деца и младежи с миграционен произход; хуманитарна помощ за Сирия, Ливан, Йордания, Турция и много други.
По официални данни броят на доброволно ангажиралите се граждани в Германия е 23 милиона – респектиращата цифра! В този смисъл са и думите за тези хора: „Те правят нашия свят всеки ден малко по-добър.”
Информация за доброволна дейност можеше да се получи на редицата щандове, разположени в президентския парк. При това гражданите желаеха да узнаят от първа ръка не само какви са реализираните и настоящи социални проекти на различните организации, но и какви са възможностите за включване в доброволна работа.
Денят на отворените врати бе осъществен с активната подкрепа както на президентството, така и на многочислени партньори, сред които: Министерство на вътрешните работи, Германският червен кръст, немският автомобилен концерн „Фолксваген”, Националната служба за защита на населението, „Ротари интернационал”, Германският спортен олимпийски съюз, Федералната централа за политическо образование, Германската телевизионна лотария, немският автомобилен концерн „Даймлер”, Държавното министерство на Баден-Вюртемберг, „Филипс” – Германия, Радио Берлин-Бранденбург, Природонаучният музей в Берлин, както и редица фондации: „Роберт Бош”, „Бертелсман”, „Йоахим Херц”, „Анна-Линд”, „Водафон”, „Пруски дворци и градини”, „Едека”, „Старт”, „Къща на малките изследователи”, „Четене” и много други.
В двата поредни дни „Празникът за гражданите” протече по следния ред:
• Петък, 5 септември, от 17:00-24:00 часа: Среща на бундеспрезидента с граждани, имащи заслуги за общественото благо
• Събота, 6 септември, от 11:00-19:00 часа: Свободно посещение на гражданите в двореца „Белвю”, дискусия с участието на г-н Гаук, развлекателна програма за деца и възрастни, информационни щандове
На 5 септември, удостоени с лична покана от президента, на празника присъстваха 4 хиляди гости. В приветственото си слово г-н Йоахим Гаук отправи благодарност към доброволните деятели за техния обществен ангажимент, за голямата им решителност, издръжливост, способности и професионални познания. Особено бе подчертана работата на немски лекари в борбата срещу инфекциозната болест „Ебола”, както и изпълнената с големи рискове за живота дейност на немските доброволци, пребиваващи в кризисни райони на света. Същевременно с това президентът благодари на немските войници в чужбина, които подпомагат работата на хиляди цивилни в различни страни.
На 6 септември, в краткото приветствие към гостите, г-н Гаук се обърна с думите: „Ние се срещаме под сияещото небе на свобода, демокрация и праводържавност.”, след което последваха аплодисменти, а по-нататък словата на президента бяха: „Ние променяме нашето общество към позитивното.”
Многообразната празнична програма включваше дискусии, изложби, концерти, театрални представления за деца и възрастни, състезания, спортни игри, прожекция на филми, рисуване и много други. Щандовете с ястия и питиета бяха отрупани, а за приятното настроение допринасяха Националният младежки оркестър – един от значимите младежки оркестри в света, „Биг бендът на филхармоничния Фолксваген оркестър”, театър „Рамба Цамба”, ансамбъл „Ние децата от Клайнспарк”, както и немският поп изпълнител, автор на собствени песни, награден на „Bambi” – 2011, „Златна камера” – 2014, „World Music Awards” – 2014, носител на „ECHO” за 2014 г. – Тим Бендцко.
Мероприятията се състояха на няколко места:
• Сцена в парка
• Сцена за деца и младежи
• Сцена в градината
• Дворец „Белвю”
Някои от акцентите в програмата на 6 септември бяха:
• Президентът Йоахим Гаук в разговор на сцената с проминентни личности и техният обществен ангажимент в различни направления
• Фондация „Анна-Линдт”: Доброволци с опит в мултикултурната област дискутират предизвикателствата на глобализацията, премахването и заличаването на границите, произтичащото от това многообразие, както и проблеми: оказване на помощ на бежанци при намирането им на нова родина, подпомагане на ромски граждани
• Дружество „Акцион Тагверк”: представяне доброволческите акции на ученици и осъществени проекти в Африка
Дружеството организира в Германия кампанията „Твоят ден за Африка” – форма на ученическа социална дейност.
• Германската телевизионна лотария, подкрепяща в продължение на почти 60 години социални проекти в страната, представя своята дейност
• Природонаучен музей в Берлин: през месец юни учени от музея, съвместно с изследователи доброволци, проучват животинското многообразие в градината на бундеспрезидента; запознаване с резултатите – снимки, препарирани насекоми и др.
• Германската поща информира за своите проекти, отнасящи се за опазване на околната среда, образование, катастрофен мениджмънт
• „Ротари интернационал”, организацията с над 34 хиляди клуба в повече от 166 страни и над 1,2 милиона членове по целия свят, представя богатата доброволна дейност и проекти
На информационния щанд гостите имаха възможност да се запознаят с една от задачите на организацията – „Един свят без полио”, а също така да получат информация на тема: „Чистата вода спасява живот”. Интерес предизвикваха сведенията на пострадали от катастрофи граждани в Азия и техният конкретен опит: по какъв начин от бактериално-заразена вода може да се получи вода за пиене.
• На щанда на „Фолксваген” всичко се въртеше около футбола, „защото футболът сплотява – навсякъде по света” – гласеше мотото
• Фондация „Хуморът помага при лечение” запознаваше с дейността си и извършваните наблюдения за това как посещенията на клоуни влияят и помагат на възрастни, настанени в домове, на болни деца и по какъв начин фондацията допринася за научното изследване на смеха
• Концернът „Даймлер” уведомява за извършени дарения във връзка с проекти в страната и чужбина относно деца, младежи и граждани с увреждания; опазване на природата и околната среда
• Германският червен кръст информира за работата си при оказване на помощ по време катастрофи в различни страни по света
Предизвикващи сериозен размисъл бяха данните, оповестени от Германския червен кръст относно Сирийската криза и предоставената хуманитарна помощ, възлизаща за периода 2012-2014 г. на 40 милиона евро и достигнала до 4 милиона човека, а също така и следната информация: 6,5 милиона прогонени сирийци в страната, 2,9 милиона сирийски бежанци в Ливан, Турция, Йордания, Ирак, Египет.
Думите на генералния секретар на Германския червен кръст – г-н Клеменс граф фон Валдбург-Цайл: „От любов към хората черпим силата, за да се грижим за тези, които неотложно се нуждаят от помощ.” са безспорно доказателство хуманитарната дейност на хилядите служители, работещи по проекти в национален и световен мащаб.
• Фондация „Едека” представи проекта за оформяне на зеленчукови лехи в детски градини, както и резултатите от работата.
На празника в събота децата с увлечение учеха за зеленчуците, посяваха семена в саксии, сами декорираха саксиите, а след това ги отнасяха със себе си като приятен спомен.
• Бундесвер: Изявени немски спортисти демонстрират фехтовка
• „Какво означава да си обществено ангажиран?”, „Защо личният ангажимент е важен за обществото?” – тези и други въпроси бяха повод за разговори с представители на Федералната централа за политическо образование
• Посолството на Република Латвия в Берлин запознава с приноса на доброволците за осъществяване на програмата на град Рига – европейска столица на културата за 2014 г.
Представители на посолството представяха на гостите интересни факти по причудливите въпроси: „Как 20 хиляди човека могат заедно да занесат една книга в библиотеката?”, „Какво се случва, ако 160 хиляди човека по едно и също време почистват?” Какво се усеща вътре в един кехлибар?
• „Кои са пруските дворци и какво знаем за тях?” – фондация „Пруски дворци и градини” – Берлин-Бранденбург запознаваше с 34-те дворци, по-голямата част от които са включени в Списъка на ЮНЕСКО. Малки и големи гости получаваха брошури с предстоящата есенно-зимна културна програма в дворците и много други.
• Среща с един от най-известните немски поети – Ларс Рупел
• На информационния щанд на Държавното министерство на Баден-Вюртемберг на посетителите бяха задавани следните въпроси: „Знаехте ли, че трима от немските президенти идват от Баден-Вюртембер и двама други днес живеят в Баден-Вюртемберг?”, „Знаете ли, че съотнесено с други провинции, в Баден-Вюртембер е най-голям брой на жителите, ангажирани с доброволна дейност?”
Обиколка из двореца „Белвю” – първата резиденция на президента на Германия
В Деня на отворените врати потокът от хора, желаещи да надникнат в „Светая Светих” на немския президент, не спираше. Малки и големи се редяха на дългата опашка и нетърпеливо очакваха до достигнат да входа на сградата. Както преди 200 години, там ги посрещаше лакей, облечен в златни одежди, носещ обувки с понпончета и бяла перука на главата. Със сигурност този лакей е бил „старши”, защото много умело общуваше със стотиците чакащи и майсторски жонглираше с думи и жестове. От една страна лакеят въдворяваше строг ред, от друга разказваше за двореца, при това той така умело забавляваше чакащия на следобедното слънце „свят”, че всички се превиваха от смях. За броени минути този лакей, все едно пристигнал от приказките, ставаше любимец на чакащата публика.
Но ето какви интересни неща научихме от „придворния служител”:
• Дворецът „Белвю” (нем. Bellevue) е строен в периода 1785-1786 г. от принц Фердинанд фон Пройсен (нем. Prinz Ferdinand von Preußen) по планове на Михаел Филип Боуман (нем. Michael Philipp Boumann).
• Дворецът се счита за първата постройка в Прусия в стил „неокласицизъм”.
• В двореца „Белвю” са гостували Наполеон, братята Хумболд, Фридрих Шилер.
• През април 1941 г. сградата е била засегната от запалителни бомби.
• След Втората световна война, в периода 1954-1959, дворецът е възстановен.
• По време на възстановителните работи в двореца, германският Бундестаг през 1957 г. решава, че след вила „Хамершмид” (нем. Hammerschmidt) в Бон, дворецът „Белвю” в Берлин ще бъде второ седалище на федералния президент.
• След като Бундестагът на Германия през 1991 г. гласува Парламентът да се премести в Берлин, през януари 1994 г. президентът Рихард фон Вайцзекер премества седалището си от Бон в Берлин.
• Г-н Йоахим Гаук, настоящият бундеспрезидент, е в резиденцията от март 2012 г.
Любопитни факти:
• Аранжировката на цветя в приемното помещение на двореца, при посещение на държавни глави винаги е в съответствие с цветовете на флага на държавата, от която е държавният глава; така например за Кралство Лесото цветовете са синьо, бяло, зелено; за Еквадор – жълто, синьо, червено.
• Докато президентът пребивава в неговата берлинска резиденция или се намира някъде в Германия, щандартът (флагът на държавната глава) над сградата на президентството е вдигнат. Когато президентът е в неговото второ седалище в Бон или в чужбина, щандартът над резиденцията в Берлин е свален.
• Готвачът на президента приготвя с екипа си ястия за 70 човека и подготвя приеми за 400 гости. Предлаганите в двореца „Белвю” специалитети са предимно ястия от региона или ястия, съответстващи на сезона. Поднасяните вина са винаги от Германия.
Преди 230 години принц Фердинанд фон Пройсен е устройвал в двореца „Белвю” приеми само за аристокрацията. Днес в двореца/първата резиденция на президента на Германия вратите са широко отворени и за народа, за обикновените граждани. Заповядайте през 2015 година за Деня на отворените врати в президентството и Вие в Берлин!
Ваня Велкова
Снимки: Ваня Велкова
в.”България СЕГА”, Берлин