Бразилия в шок и сълзи…

Германия отново триумфира в историята на световните първенства. Това е особено забележително, защото бундес тимът  победи  в полуфинала с фантастичен резултат най-успешния отбор за всички времена – домакина на Световното първенство Бразилия. 7:1!
За Германия по един гол реализираха Томас Мюлер, Мирослав Клозе, Сами Кедира и по два – Тони Кроос и резервата Андре Шурле. Чак в 90-ата минута единственият, който беше в час за домакините – Оскар, успя да вкара почетен гол.
По време на химна капитанът на Селесао- Давид Луис и вратарят Жулио Сезар показаха фланелка на Неймар и направиха жест към своя съотборник. После те  започнаха по-агресивно в търсене на ранен гол, но впоследствие катастрофираха още до 29-ата минута на срещата, инкасирайки пет смъртоносни гола. Първо след изпълнение на корнер Томас Мюлер остана непокрит и разстреля Жулио Сезар. Последваха малко повече от десетина спокойни минути и след това между 23-ата и 29-ата минута германците вкараха нови четири попадения, за да направят катастрофата на Бразилия пълна.
Първо Клозе беше изпуснат от защитата, Жулио Сезар изби първия му удар, но беше безпомощен при втория и така нападателят отбеляза историческия си и рекорден 16-и гол на световни първенства. След това Филип Лам центрира отдясно, Мюлер прескочи топката и непокритият на границата на границата на наказателното поле Тони Кроос вкара за 0:3. След още три минути отново Кроос бе в прегръдките на съотборниците си. Фернандиньо сгреши при изнасянето, Кедира отне и подаде към Кроос, който вкара за 0:4. Малко след това намиращият се в тънка засада Йозил намери Сами Кедира, който огорчи Селесао за 0:5.
Второто полувреме започна с добри възможности за бразилците, но Нойер спаси всичко. В 69-та минути превъзходна комбинация на тима от Европа завърши с шести гол – Шюрле реализира. Десет минути по-късно втори гол на Шюрле – фантазия! В 90-та Оскар отбеляза почетен гол за домакините.
Бразилия ще играе за третото място със загубилия другия полуфинал Холандия – Аржентина, а победителят от него ще излезе срещу Германия в мача за Световната купа на „Маракана” в Рио де Жанейро на 13 юли.
Специалистите твърдят, че ключовият момент на мача е бил голът на Мирослав Клозе за 2:0 в полза на Бундес тима. Това попадения дава начелото на още три бързи гола, които оформиха катастрофата за Селесао още до 29-ата минута.
Мексиканският съдия  Марко Родригес даде само един жълт картон и като цяло остана незабележим на терена, което показва, че независимо от  катаклизма, който се получи, играчите останаха в  територията на един, даже трудно обясним изключителен феър плей.
От сега на татък дълго време  футболните корифеи ще мислят по въпроса защо след 29-та минута на мача бразилците не бяха на себе си. Нищо не им вървеше в играта. На другия полюс бяха германците, за които може да се каже, в унисон на един като че остарял вече стереотип, че „играха като бразилци”.
Има хора, които са категорични, че спортният атентат срещу Неймар по време на мача Бразилия – Колумбия  е бил далеко не случаен и ликвидирането на лидера на отбора на Бразилия реализира напълно възлаганата му отговорна задача и изиграва фаталната си  роля.
Вратарят на Бразилия Жулио Сезар както всичките му съотборници бе изключително огорчен след уникалното поражение от Германия. “Дотук всичко беше много хубаво. Предпочитах да загубим с 0:1 след моя грешка, а не по този начин”, заяви стражът след срещата в Бело Оризонте.”Да обясниш необяснимото е много сложно. Германците просто бяха силни и трябва да го признаем. След първия гол рухнахме, никой не го очакваше. Наистина съм много тъжен”.
Германците „тъпкано си върнах”  за загубения финал от “кариоките” с 0:2 през 2002 година и сега са на крачка пред първа световна титла от 1990 година насам.
Масови безредици избухнаха в различни части на Бразилия след тази тежка загуба на националния отбор. Най-малко 11 души са били задържани в няколко бразилски града, съобщава местната телевизия Телесур (Telesur).
Хиляди хора излязоха по улиците на града, а на снимки, разпространени в „Туитър“, се виждат пожари по в различни квартали. Засега няма информация за пострадали. Полицията е използвала сълзотворен газ за разпръсването на тълпата. Телесур съобщава и за шестима задържани на плажа „Копакабана“ в Рио де Жанейро, където са били разположени екрани, излъчвали мача на живо.
Според изданието „Ла Сегунда“ (La Segunda), след петия гол на германците стотици хора са се втурнали от плажа към улиците на Рио, което довело до огромни задръствания и паника.
Президентът на Бразилия  Дилма Русеф призова страната да се отърси и изправи, но не скри, че е „много, много тъжна“ от загубата.
Селекционерът на Бразилия – Луис Фелипе Сколари, поиска прошка от бразилския народ. „Молим ви за прошка. Молим хората да ни простят за тази огромна грешка. Аз съм отговорен за това, което направи отборът на терена. Мен трябва да обвинявате за този резултат. Съжалявам, че не стигнахме целта си. Феновете ни подкрепяха дори и когато Германия отбеляза петия, шестия и седмия си гол. Не е нормално да получиш четири гола за шест минути, но се случва. Дори момчетата от немския тим  не могат да повярват какво направиха“, каза Сколари.