Х.Д.: Попаднах в телевизията, благодарение на музиката, защото вече бях популярен с музикалните си изпълнения – солови и в дует с Георги Денков. Поканиха ме в телевизия „Скат“ с предложение за здравно-музикално предаване. Идеята ми хареса много и така на 2 март 2002 г. започнах предаването „Здравословно“. То е най-старото телевизионнно предаване на здравословна тематика, запазило името си повече от 18 години и излъчвано само в една телевизия. Пандемията промени много неща и наложи пауза на предаванията. Но за моя радост на 22 септември 2020 г. започнах новото предаване „Академия Здравитал“ в телевизия „Евроком“. Запомнил съм тези дати, защото както се вижда двойката е число, което ми носи късмет.
Х.Д: Профилактиката е важна, защото медицината се намесва в ранен стадий на заболяването, без изявена симптоматика, не когато болестта хронифицира. Но профилактиката е много повече от първични прегледи и медицински съвети. И древните китайци, и гърците и бащата на медицината Хипократ казват, че всичко е в мярката – храната, начина на поведение на човека, емоционалното му състояние и целия му стил на живот. Понякога много силни емоции при рисков пациент с инфаркт на миокарда може да му докарат инфаркт. Когато коронарните съдове са стеснени 75% и при силен приток на кръв може да се стигне до исхемичен мозъчен инсулт.
Х.Д.: Първото ми здравословно предаване започва когато базата данни в Гугъл беше много бедна. Повечето от хората нямаха телефони и научаваха от мен неща, които никъде ги нямаше. Сега има много информация, но многото и фалшивата информация може да бъде по-вредна, отколкото липсата на информация.
Х.Д.: Да, така е, моите гости, които каня, са от всички специалности. Това е възможно, благодарение на професионалните ми контакти, но също така издирвам и по-млади и неизвестни, но добри лекари, които дават много ценни съвети. В същото време това е и една своеобразна реклама за тях и по този начин популяризирам тяхната дейност. Много от тях ме търсят сами, защото им е интересно това, което правя. За това помага и факта, че малко след започването на телевизионното предаване, започнах да издавам вестник и списание „Здравословно“. Ценното на тези издания е, че там се предлага не тясно специализирана медицинска информация, а широко достъпна и популярна – с много съвети и информация. Поради големия интерес към предаването започнах да обикалям из страната изцяло с мои средства, изминал съм над 150 хиляди километра, посетил съм над 120 градове и села, направил съм безплатни прегледи на стотици пациенти и съм си стиснал ръцете с всеки един от тях. Повечето бяха възрастни хора, умилени от вниманието и времето, което им отделях и ми казваха: „Докторе, Вие сте новия Левски“. Изнасял съм лекции за рака, за диабета, лекции с превантивна насоченост. Хората си носеха документите при мен – сядахме и с всеки един имах търпението да го изслушам и да му отделя време, защото искаха да се консултират с мен. Благодарение на тези срещи с мен, хората по най-краткия път успяваха да достигнат до правилните специалисти, иначе ако трябваше сами да ги търсят, щяха да загубят много време. Чувал съм, че в Америка е по-лесно да се срещнеш с Президента, отколкото с известен и добър лекар-специалист. Тези обиколки ги правя от 2004 г. до появата на пандемията – всичко на добра воля. За това смятам, че съм един щастлив човек, защото съм направил нещо за другите. А когато се дава добро, то незименно се връща обратно, независимо под каква форма.
Х.Д.: С напредването на възрастта очните проблеми се засилват – макулни дегенерации, отлепване на ретината, повишено очно налягане, катаракта и т.н. и е много добре редовно да се правят прегледи. Ако човек закъса с очите, качеството му на живот рязко се влошава и не усеща красотата му. Радвам се, че по този начин мога да помогна.
Х.Д.: Нашият Закон за здравето не е лош. Въпросът е, че както всички други, и този не се спазва. Например според Закона – за детските болести, лечението на хора над 65 години и онкологичните заболявания – медицината е безплатна. А в действителност как е? Първото нещо, когато възрастен пациент отиде в болница, е да го изпратят на касата да плаща, колкото и да е болен, дори онкологично. И друго – няма на разположение достатъчно апаратура и консумативи за тези специални онкозаболявания. Хората, притиснати от ситуацията, са принудени да плащат пари от джоба си, за да може да се ускори процеса на лечение. Друг проблем са клиничните пътеки. Често има злоупотреби от страна на болничните власти и лекарите, а също и при избор на екип.
Х.Д.: Хората не сме съвършени, но аз смятам, че всеки трябва да има свой собствен контрол и да не върши такива неща. Но и ние, лекарите, също имаме проблеми, които Хипократ не може да ни реши. Мисля, че един от големите проблеми на българския лекар е, че той няма възможност да общува с пациента, а убеден съм, че голяма част от лечението се състои именно в този разговор.
само на вода. Така се стимулират очистителните процеси в организма. Лечебното гладуване трябва да бъде с мярка – не повече от 2-3 дни. Продължителното време, в което организмът се оставя без храна, не е полезно. С една дума ако сме в духа на Мечо Пух, ще звучи така: „Колкото по-малко /храна/ толкова по-добре!“
Х.Д.: Лошите мисли създават болестите, но е толкова трудно да се преборим с тях. Човек трябва да култивира в себе си това сам да е психотерапевт за себе си. Пример с любовта и ревността – всяка раздяла е трудна, но човек трябва да се овладее и ако някой те обича истински, той ще се върне при теб. Ако изповядваме тази философия животът ни ще бъде по-лек. Господ ни е дал около 2-3 милиарда мигове /имам пред вид ударите на сърцето/. Всеки един миг трябва да се преживее красиво и в радост, а не в депресия и тревожност. Това е целта на живота – да се увеличават хубавите мигове, защото броят им е ограничен.
Х.Д: В моя живот те са три – музиката, медицината и пътешествията. Винаги пътувам с удоволствие и съм обиколил целия свят. И разбира се четвъртата е онази истинската любов, за която винаги съм отворен. Аз съм много благодарен, че съм успял да посетя най-интересните и екзотични места по света. Смятам, че човек не е необходимо да бъде милионер, за да си позволи да направи едно или две пътувания в годината. Преди няколко дни се върнах от Испания, преди това бях в Карибския басейн с круизен кораб. Бил съм в много екзотични страни, видял съм всички чудеса на света, с изключение на Мачу Пикчу в Перу.
Издателите на в. „България СЕГА“ не поемат и не носят отговорност за предприето самолечение, поставяне на диагноза, козметични процедури или каквито и да са действия на база на материалите на тема „Здраве“, както и за верността на информацията и достоверността на източниците!
***
Уважаеми читатели,
Ако желаете да рекламирате при нас се обадете на тел. 773.317.8035 или пишете на емайл: bg7tv.editor@gmail.com (24/7)
За да получавате информация 24/7 ни последвайте във фейсбук!
1. Присъединете се към нашите основни фейсбук групи:
Bulgarians in Chicago United | Обединени Българи в Чикаго –
https://www.facebook.com/groups/BulgariansInChicagoUnited
Bulgarians in Chicago | Българи в Чикаго –
https://www.facebook.com/groups/BulgariansInChicago
Bulgarians in USA United | Обединени Българи в САЩ –
https://www.facebook.com/groups/BulgariansInUSAUnited
2. Харесайте нашата главна ФБ страница:
https://www.facebook.com/bulgariasega
Благодарим Ви!
в. “България СЕГА”