ЗДРАВИ ЗЪБКИ - БЕЛИ КАТО ГЪБКИ
„Какво правим всеки ден, за да растем здрави и силни ? ”, беше важният въпрос на който трябваше да отговорят най- малките дечица от детската градина на БУЦ „ Знание ” –Schiller Park.
Да играем , да се обличаме , да се смеем, да решим косата, да тичаме , да хапваме и да мием ръцете и зъбките. Pъцете пипат всичко и по тях се лепят много микроби . А най-много от всичко обичаме да похапваме вкусни сладички неща.
Tе са любими на двете братчета Чук и Пук, които правят дупки –къщички в зъбите и чукат и пукат, когато детето спи. Ако не ги познавате, няма страшно, значи всичко е наред с вашите зъби.
Но не било така с малкият Антон от книжката на Турбьорн Егнер, който хапвал само бонбони, кифли и шоколад. Проверихме за дупки-къщички зъбките на Стефко, Нико, Миша, Мони,Ади, Стиви, Ванеса, Йоанка, Катето и Марио и установихме, че не се виждат такива, но най- добре това може да прецени чичко зъболекар.
Решихме вече да хапваме по-малко бонбони , сладкиши и шоколад, а всеки ден да ядем плодове и зеленчуци .
Да ни разкаже за зъбките и колко е важно да се грижим за тях при нас дойде Нели Туджарова, която е мениджър – много важен човек в зъболекарския кабинет и е майка на Стефко, затова Стефко знаеше толкова много за зъболекарския кабинет и разказваше на децата колко е хубаво и много играчки има там, за да не плачат малките деца.
Тя попита децата: Знаят ли колко зъбки имат? За какво служат зъбите? Разказа ни, че зъболекарят поправя черните точки с машинката и поставя пломби, за да не могат Чук и Пук да си направят къщи в зъбките на децата. Подари на всяко дете четка за зъби, чашка и картичка, а на най-малките лично показа как правилно трябва да си мият зъбките, за което всички ние много и благодарим.
Нели Терзийска, за в.”България Сега”
Учител на прекрасните ученици в Детската група
Специално за малките читатели на в. „България сега”




facebook
myspace
Windows Live
del.icio.us
Digg

