Оценка на съдържанието на статията
7 ДНИ БЪЛГАРИЯ (9_08)
БЛАГОЕВГРАД
Показват уникални исторически костюми, оръжие и филми в Банско
Експозиция на уникални исторически костюми, реквизит и оръжие от любими български филми продължава в Банско.
Това съобщават от общинска администрация.
В изложбата са включени повече от 500 експоната - автентични облекла и вещи от началото на XX вeк,като има още мебели и оръжия, специално изработени зa историческите филми "Калоян", "Борис I", "Хан Аспарух", "Златният век", "Време разделно", "Денят на владетелите" и др., заеднo с работните фотоси, запечатали моменти от създаването на едни от най- добрите български филми, изложбата надниква зад кулисите на "магията, наречена кино".
Изложбата е разположена в Дом на изкуствата и продължава до 3 март.
Интерактивна изложба за гъбите гостува на учениците от СОУ "Васил Левски" в Коларово
Изложба „Вълшебното царство на гъбите” ще бъде открита в село Карлово, община Петрич.
Експозиция 0представя подробна информация за света на гъбите, тяхното видово многообразие, правилата за тяхното събиране, много любопитни факти, свързани с използването им през вековете. Всяко дете ще има възможност да провери на специална уредба дали познава добре гъбите и техните имена.
Изложбата е част от образователната програма на БФБ в рамките на проект „Опазване на глобално значимото биоразнообразие на планината Беласица чрез въвличане на местните общности в развитие на екотуризма”, който се осъществява с финансовата подкрепа на Швейцарската агенция за развитие и сътрудничество и Програмата за малки проекти на Глобалния екологичен фонд.
Официалното откриване с гъбена супа ще бъде на 29 февруари от 11.00 часа в методичния кабинет на училището.
БУРГАС
Тежки съкращения в Пристанище Бургас
Около 20% от работещите в “Пристанище Бургас” ЕАД да бъдат съкратени, гласи докладна записка на изпълнителният директор Аргир Бояджиев до борда на директорите. Останалите предложения в документа са да бъдат спрени временно парите за храна на оставащите работници и да бъде ликвидирано Дружеството за работна сила.
Причината за наложените сериозни рестрикции е невъзможността на основния клиент на пристанището – “Кремиковци” да изплаща своите задължения за извършената работа, той като металургичният комбинат е в криза от няколко седмици.
“Синдикатите остро възразяват срещу каквито и да било промени по посочените точки и не приемат нито една от тях”, съобщи в интервю за Дарик председателят на КТ “Подкрепа” в порта Здравовеста Николова. Според нея, числеността на работещите там е същата, както и след големите съкращения през 2002 година и това е оптималния брой изпълнители в производствената част.
“Предстоят преговори по привличане на нови клиенти и прилагане на оздравителна програма”, заяви за Дарик изпълнителният директор Аргир Бояджиев след среща в Министерството на транспорта, което е принципал на порт Бургас. Той добави още, че това е единственият път за преодоляване на кризата и не очаква стълкновения с позицията на синдикатите.
Бургас с три нови квартала
Предстоящото обособяване на три нови жилищни зони обявиха кметът Димитър Николов и зам. кметът по строителството Костадин Марков по време на срещата си с членове на Строителната камара.
Първата категория от сгради ще се подчинява на “лимитирано строителство” , т.е височината на обектите ще достига до два етажа, втората категория ще включва високи сгради, а третата максимално високи.
Димитър Николов и председателят на камарата Димитър Янакиев подписаха меморандум за сътрудничество, за да бъдат улеснени публично-частните партньорства, чрез които да бъдат решавани инфраструктурните проблеми в общината.
ВАРНА
Слагат рампи за инвалиди в подлезите към Морската градина
В 12 подлеза по пътя от местността Горчивата чешма до Икономическия университет ще бъдат изградени рампи за инвалиди и за майки с колички. По същия начин ще бъдат пригодени и автоподлезите в района на Спортна зала и спирка “Почивка”. Това обяви кметът Кирил Йорданов по време на редовния си седмичен брифинг.
Общо 2,9 млн. лева ще бъдат отпуснати от Общината за създаването на достъпна среда за хората с увреждания. Над 600 хиляди лева ще бъдат вложени в изграждането на четири нови вертикални платформи за инвалиди. Съоръженията ще бъдат пуснати до края на годината в района на автогарата, жп гарата, на ул. “Петко Стайнов” / близо до Дома на слепите/ и на бул. “Левски”. Две подобни съоръжения бяха монтирани през миналата година в подлезите до Катедралата и Районния съд.
Сто хиляди лева ще бъдат изразходвани за изграждане на рампи за инвалиди и в 11 детски градини и 7 училища. За целта ще бъдат изразходвани 100 хиляди лева. До края на годината всички автобуси и тролейбуси от градския транспорт ще бъдат оборудвани със звукови устройства. Чрез тях незрящите ще се информират за номера и маршрута на автобуса. Звукови устройства ще бъдат монтирани и на 8 кръстовища и 20 обществени сгради в града.
Варна с целогодишна ски писта, умува се и за зимен стадион
Предвижда се във Варна да бъде изградена ски-писта с изкуствено покритие. Това съобщи кметът на Варна Кирил Йорданов по време на редовния си седмичен брифинг.
Най-вероятно изкуствената ски-писта ще бъде разположена в местността Боровец или в кв. Аспарухово. Съоръжението ще може да се ползва целогодишно.
Предвижда се на няколко места в града да бъдат изградени пързалки с изкуствено покритие, които през зимата ще бъдат заледени, а през лятото ще могат да се ползват за пързаляне с ролери, разкри варненският кмет.
Интересът към зимните спортове във Варна е огромен. С откриването на ледената пързалка в кв.Младост ще бъдат създадени отбор по хокей и школа по фигурно пързаляне. Съществува дори идея в морската столица да бъде изграден и зимен стадион, разкри градоначалникът.
ВЕЛИКО ТЪРНОВО
НПО: "Уволнението на директора на РИОСВ е задкулисна политическа чистка"
Отворено писмо в подкрепа на уволнената директорка на екоинспекцията във Велико Търново инж. Елена Григорова разпространиха неправителствени организации от В.Търново, Елена и Свищов.
„Категорично сме против задкулисно подготвяното, обявено по нехуманен начин и без каквито и да е мотиви уволнение на инж. Елена Григорова. То е основано на обществено неприемлив законов текст, обслужващ политическите чистки”, се казва в писмото.
Инж. Григорова бе отстранена от работа в петък следобед със заповед на министъра на околната среда и водите по чл.19 А от Закона за администрацията, който позволява уволнение на държавни служители без прездизвестие и мотиви.
„Уволнението е политическо и зад него стои ДПС. Целта е чрез ново ръководство да се сложи ръка върху пари от структурните европейски фондове, каза Камелия Джанабетска - председател на великотърновската секция на сдружение Екогласност.
Писмото е изпратено до Министерството на околната среда и водите с копия до президента, министър- председателя, председателите на НДСВ и ДПС, и председателя на комисията по околната среда и води в Народното събрание.
Почина проф. Йордан Андреев
На 68 години внезапно почина проф. Йордан Андреев - забележителен учен и уважаван преподавател във Великотърновския университет.
Проф. Йордан Андреев е талантлив изследовател на средновековната българска история, автор на десетки монографии, учебници и студии. Значим е неговият принос за утвърждаването на Великотърновския университет като национален и международен българистичен център.
Погребението ще се извърши на 23 февруари от 13 ч. в гробищен парк – Велико Търново.
ВИДИН
Автогарата във Видин може да бъде премахната
Според регионалната дирекция за независим строителен контрол сградата на единствената частна автогара „Алексиев" може да бъде премахната. Разрешението, което е получено от фирмата за тази площ, е за монтирането на т.н. преместваем обект.
От преди около месец има предписание от РДНСК Видин обектът да бъде преместен и теренът освободен, заяви кметът на Видин Румен Видов.
Автогара „Алексиев" работи от две години и има линии до София, Бургас и десетки населени места в общината и областта. Другата сграда, имала функции на автогара допреди година, сега се разпродава и няма никакви удобства за пътниците
Видинските кметове готвят планове за мерки при бедствия
До края на април кметовете на общини в област Видин трябва да предоставят на областния управител инженер Кръстьо Спасов готовите общински планове за защита при бедствия, съобщават от областната администрация.
Този срок е посочен в писмо на Министерството на държавната политика при бедствия и аварии, с което се напомня за задължението на кметовете да изготвят общински планове, които са неразделна част от областния план за защита при бедствия. С разработването им се цели постигането на съгласуваност между плановете и осигуряване на координация между отговорните институции.
Структурата на общинския план за защита при бедствия включва два основни раздела: “Географска характеристика на общината” и “Мерки за предотвратяване или намаляване на последиците от бедствия”.
В края на януари областният управител инженер Кръстьо Спасов свика заседание на Щаба за координация на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи в област Видин. Тогава бяха обсъдени проблеми и бяха съгласувани предложения за подобряване на организацията, координацията между институциите и ефективността на работата в кризисни условия.
ВРАЦА
Данъчни инспектори разкриха крупни нарушения във врачанско
Четири ревизии за крупни данъчни нарушения, при които са съставени актове за над 100000 лева, са извършени от началото на годината до момента в ТД на НАП – Враца.
Четирите ревизионни акта са на обща стойност 2276877 лева. Най-крупното данъчно нарушение е извършила фирма, която се занимава с растениевъдство. Съставен й е акт за почти 1400000 лева. Две от проверените фирми извършват търговия на дребно, а третата работи в сферата на млекопреработването.
До момента инспекторите от приходната администрация във Враца са съставили и още 9 ревизионни акта на стойност между 10000 и 100000 лева.
При отказ доброволно да бъдат внесени дължимите суми следват санкции – запориране на банкови сметки, на движимо и недвижимо имущество и отнемане на задграничните паспорти.
Вършец - с нов Балнеоложки парк
Балнеоложки парк ще правят във Вършец, съобщават от общинската управа. Инфраструктурният проект ще се реализира с европейски пари за осъществяване на трансгранично сътрудничество между българската община Вършец и сръбската община Сокобаня. Целта е подобряване на качеството на туристическата инфраструктура на територията на планинската община.
Местните управи на двете общини ще насърчават развитието на туризма в трансграничния район, като създадат интегриран туристически продукт, условия за подходящо развитие на човешките ресурси и популяризиране на природните дадености. Парите за трансгранично сътрудничество по програма ФАР ще се използват за стимулиране на развитието на малкия бизнес в трансграничния район чрез ползотворно сътрудничество между общините Вършец и Сокобаня.
Създаването на демонстрационен център за излагане на биопродукти, дегустации, занаятчийски произведения и бизнес срещи ще подпомага съхраняването на общите природни ресурси и ще насърчава устойчивото икономическо развитие на региона.
ГАБРОВО
ТИР-овете тръгват пак през Шипка
Трафикът на всички автомобили ще бъде пренасочен отново към прохода Шипка през март, съобщи кметът на Община Габрово Томислав Дончев. Очаква се ремонтните работи на Хаинбоаз да завършат в края на годината и едва тогава движението оттам да бъде възстановено.
Според Дончев компенсациите, които обещава държавата на Габрово заради неудобството от засиления трафик на тежкотоварни автомобили са недостатъчни и ще се търсят нови възможности.
Обещаният ремонт на пътните отсечки, по които се извършва движението на тировете ще започне реално през 2009-та година - след пускане в експлоатация на Хаинбоаз. До тогава ще се водят разговори с представители на Фонд Републиканска инфраструктура и ще се търсят начини за ремонтиране на различни улици в града, които са част от републиканската пътна мрежа
Среща за тунела под Шипка
Работна среща на тема: „Тунелът под Шипка – обединени усилия за конкретни действия” организира областна администрация днес. Около 40 официални писма е изпратил Областният управител Цветан Нанов до министри, депутати, кметове, институции, неправителствени организации, журналисти и общественици за участие в срещата.
На нея ще бъдат представени икономически, технически и екологични анализи, свързани с изграждането на пътното съоръжение. Идеята на форума е да се представят всички възможни аспекти за реализацията на тунела, да се обосноват ползите и набележат конкретните действия.
ДОБРИЧ
Фермери на протест, искат държавни субсидии
Производители на птиче месо, яйца и месо и дроб от патици излизат на протест в 10.00 пред сградата на Държавен фонд "Земеделие". Те настояват държавата да субсидира произведените от тях продукти. Декларация с исканията им ще бъде връчена на областния управител и чрез него на премиера и министъра на земеделието и продоволствието.
Фермерите искат дотация от един лев за килограм произведено птиче месо, 3 стотинки за яйце и шест лева за заклана патица. Другото искане на производителите, които са представители предимно на малки стопанства, е да се удължи срокът за задължителното лицензиране на птичите ферми с една година - до края на 2009-та вместо до края на 2008-ма година.
Още преди две седмици производители на патешки продукти от региона алармираха, че ще фалират, ако държавата не обърне внимание на проблемите им.
"Много от фермите в момента не работят, а останалите не използват пълния си капацитет. Ще ни бъде трудно да изпълним изискванията на ЕС за лицензиране на фермите", заяви Стоян Пантелеймонов, собственик на гъша ферма в село Стефаново
Повечето стопанства работят при 15-20% загуба. Основната причина е високата цена на фуража. Вследствие на сушата през 2007 година фуражните смески се продават с около 60 - 70 процента по-скъпо, докато изкупните цени на продукцията се запазиха в почти същия размер.
КЪРДЖАЛИ
Пещерата Утроба - туристическа дестинация
Да превърне пещерата “Утроба” в туристическа дестинация се нае община Кърджали. Тя е една от шестнадесетте общини в страната, които кандидатстват с проект за нов продукт пред Агенцията по туризъм. Освен пещерата се набляга на селата Дъждовница и Ненково.
Приз “Най-приветлив щанд” за Кърджали в Истанбул
Наградата “Най-приветлив щанд” от Международния панаир на туризма и пътешествията в Източно Средиземноморско море бе присъдена на областите Кърджали и Хасково. Те участваха заедно в изложението от 14 до 17 февруари.
На форума бяха отличени 21 от общо 500 щанда от 50 държави-участнички. Номинациите са направени от участници и зрители чрез анонимни анкетни карти, съобщават турски медии. България беше представена за първи път на държавно ниво на експото в Истанбул, което е в топ 10 на специализираните туристически изложения в света.
КЮСТЕНДИЛ
Тревожна противопожарна обстановка в областта
Продължава да е тревожна противопожарната обстановка на територията на Кюстендилска област. 25 излизания са имали районните противопожарни служби за гасене на пожари през изминалите 2 почивни дена. "Всички пожари са причинени поради небрежно боравене с открит огън. Затоплянето на времето е мотив за възрастните хора да почистват както собствените си имоти, така и общински пасища чрез палене на отпадъците и сухите треви и храсти", съобщи началникът на Областна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" Гроздан Христов.
ОДПБЗН – Кюстендил призовава гражданите, близките и роднините на възрастните хора, които най-често са причинители на такива пожари, за повече отговорност. През почивните дни са регистрирани по 6-7 обаждания за гасене на пожари в сухи треви по едно и също време само в една районна противопожарна служба, заяви още Христов.
Изместваме празника Кюстендилска пролет?
50 лв. е цената на поканите за спектакъла "Девойка Кюстендилска пролет" 2008 г. Платилите тази сума, по сметките на община Кюстендил, ще могат да изберат място и ред в залата на Драматичен театър Кюстендил. "Останалите непродадени покани ще бъдат раздадени безплатно в деня на спектакъла пред касата на театъра, лично ще контролирам да няма злоупотреби ", заяви кметът П. Паунов.
Поканите са с нов дизайн, надписани са на български и английски.
Готови са и новите тарифи за спонсорите. "Няма да допусна да се четат дълги списъци на спонсори, които са дали по пакет прежда", коментира Паунов.
П. Паунов предлага от догодина празникът да бъде изместен първата събота след 21 март. Целта е в града да могат да дойдат живеещите извън него кюстендилци, които през седмицата нямат тази възможност. Това предложение ще бъде подложено на обществено обсъждане.
ЛОВЕЧ
Представят Ловеч на форум по европейска урбанистика
Главният архитект на Община Ловеч Силвия Средкова- Аласбахи ще участва с презентация на тридневен международен форум по европейска урбанистика, който ще се проведе във Ваймар, Германия, от 27 до 29 февруари.
Форумът се организира за осми пореден път и се провежда в Института по европейска урбанистика към архитектурния факултет на Баухаус университет. След официалното откриване на форума ще бъдат представени четири доклада, като вторият е на арх. Средкова. Двадесетминутната презентация е на тема „Градско развитие и градско планиране”. В доклада си арх. Средкова се спира на това, което се работи в момента – влязлата в сила кадастрална карта и усилията да се направи специализирана карта, която обхваща цялата подземна и надземна инфраструктура на Ловеч.
МОНТАНА
Спряха контрабанда на над 18 000 чифта обувки
Близо 18 400 чифта контрабандни обувки конфискуваха митнически и полицейски служители на граничен пункт Капитан Андреево.
При щателна митническа проверка на контейнер от Гърция, превозван с товарен камион Даф и водач 26-годишен жител на Монтана, органите на реда откриват и изземват контрабандната стока.
Няколко часа по-късно, полицейските служители спират за проверка край Харманли и микробус Мерцедес, управляван от 56-годишен мъж от града. В него са открити 386 кутии безакцизни цигари от различни марки.
Криминалисти от Димитровград пък са заловили 17 годишен младеж с една цигара канабис.
Ще финансират проекти за подобряване на средата
50 хиляди лева за дейности, свързани с подобряване на жизнената среда предвижда местната власт през настоящата година. Средствата ще се използват за почистване, озеленяване, ремонт и поддръжка на междублокови пространства, тротоари и алеи, изграждане на подходи към обекти, детски площадки и други дейности за благоустрояване на средата.
От 1000 до 5000 лева ще се предоставят за целта от Община Монтана. Съучастието от страна на местните общности може да бъде в материали, труд или транспорт, или да има финансово изражение, но не по-малко от 25% от стойността на дейността.
Проектите ще се одобряват в общината при ясни и прозрачни критерии за кандидатстване, гарантира секретарят Мариус Конов. Чрез това публично-частно партньорство местната управа иска да насърчи гражданското участие и инициатива на монтанските жители.
ПАЗАРДЖИК
Простреляха охранител в училище в центъра на Пазарджик
55 –годишният Атанас Златев, охранител в ОУ "Иван Батаклиев" в Пазарджик е бил прострелян рано тази сутрин в близост до тоалетните на училището, информират от полицията. Училището е в центъра на града, на гърба на Театъра. Мъжът сам е подал сигналът в полицията. По първоначални данни е ранен с един куршум в главата. На местопроизшествието са открити още няколко гилзи. При пристигането на полицаите мъжът е бил в съзнание и е обяснил, че е бил нападнат от трима мъже с качулки.
Състоянието на Златев е критично. И в момента криминална полиция извършва оглед на местопрестъплението, по информация от директора на училището Даниела Кемчева. Учебният процес не е прекъснат, занятията продължават нормално. Засега е ограничен достъпът на децата до тоалетните, до мястото на инцидента.
Атанас Златев е идвал всяка сутрин по това време, около 6:15 часа, за да пусне парното. Живее близо до училището и работи в него от 15 години като огняр и охранител на половин щат. Златев често викал Полицията, тъй като край училището често се навъртат наркомани, разказват родители.
"Всички деца и родители го познават. Сигурна съм, че извършеното престъпление не е свързано със служебните му задължения", заяви още пред Дарик радио Даниела Кемчева.
Не е изключено инцидентът да е битов, тъй като простреляният е имал семейни проблеми, твърдят запознати. Златев има две деца. Съпругата му е починала преди 2 години.
ПЕРНИК
14 години затвор за пияната шофьорка, убила трима в Перник
14 години затвор получи Живка Илиева от Перник, която пияна предизвика катастрофа през юни миналата година и уби в Перник трима младежи. Илиева е лишена и от правото да кара кола за 16 години.
36-годишната Живка Илиева ще лежи в затвора за убийството на трима младежи при причинена от нея катастрофа в нетрезво състояние.
На 18 юни миналата година Илиева подкарала Голфа си с 2,5 промила алкохол в кръвта на завой на вътрешноградската магистрала при бензиностанция Shell в Перник.
Пияната шофьорка прелетяла над мантинелата и преминавайки в насрещното платно, отнесла покрива на Мерцедес.
На място бяха убити 19-годишните студентки София Русева и Александра Ненова и 21-годишният капитан на местен футболен отбор Светослав Йонов. При инцидента бяха ранени приятел на загиналите – Марио Димитров, както и синът на Живка.
Родителите на убитите деца не поискаха кръвнина.
Защитата на Илиева ще обжалва присъдата от 14 години затвор при максимално предвидените за тежкото обвинение 15 години лишаване от свобода.
ПЛЕВЕН
Гиньо Ганев ще обсъжда здравни проблеми с плевенчани
Обществена дискусия по проблемите в здравната система в медицинските центрове ще се проведе в Плевен днес.
Дискусията е на тема „Правото на човека и неговото здраве!” и е по инициатива на Омбудсманът на Република България Гиньо Ганев. Участници в дискусиите ще бъдат териториалните структури на Министерството на здравеопазването, Националната здравноосигурителна каса, представители на университетските среди, съсловни и пациентски организации, както и представители на местните власти.
Срещата ще се проведе в зала „Плевен” от 10.00 часа. Освен в Плевен такива дискусии ще се организират и в Пловдив, Стара Загора и Варна
Историци се събират на научна конференция в Плевен
Научна конференция на тема „130 години от Освобождението – минало и съвремие” ще се проведе на 29 февруари в Плевен.
Организатори са Централен и Областен съвет на Български антифашистки съюз. Конференцията ще премине под патронажа на областният управител на Плевен Цветко Цветков. С научни доклади и съобщения ще бъдат изложени различни аспекти на Освободителната война и годините след нея, които хвърлят светлина върху приятелските отношения на българския народ и плевенчани с народите на участничките във войната: Русия, Румъния, Финландия, Украина, Молдова и Беларус.
В научния форум участие ще вземат историци, краеведи, общественици и граждани, сред гостите се очакват представители на посолствата на държавите-освободителки. Конференцията ще бъде открита в 10.00 часа в зала „Плевен” на Областна администрация и ще приключи в 14.05 часа с поднасяне на венци и цветя пред Мавзолея.
ПЛОВДИВ
БСП заплашва с импийчмънт Славчо, дава му за пример Бойко
БСП – Пловдив даде за пример управленската програма на столичния кмет Бойко Борисов на пловдивския му колега Славчо Атанасов и заплаши с процедура на импийчмънт Атанасов, който не изпълни законовото изискване до 8 февруари да внесе в Общинския съвет ясно разписани приоритети, цели и срокове за изпълнението им.
Недопустимо е насроченото за четвъртък и петък гледане на бюджета за 2008-а да предхожда приемането на управленската програма на Пловдив, която този бюджет трябва да обслужва, заяви пред Дарик членът на Изпълнителното бюро на Градския съвет на БСП Александър Константинов. Според оценката му, тази година градът ще разполага реално с 20 млн. лева по-малко от миналата година, защото в бюджетната рамка от 218 млн. лв за 2008 г. са включени и 42 млн. преходен остатък от предишната администрация.
Икономическият екип на социалистите е изчислил, че едва 7-8% от заложеното в предизборната платформа на вече избрания кмет е залегнало в тазгодишния бюджет. С тези темпове на Славчо Атанасов ще му трябват 15 години, за да изпълни обещаното, каза Константинов. За пример на пловдивския кмет той даде качената в сайта на Столична община програма на Бойко Борисов, която оцени като “60 страници качествена и задълбочена разработка по проблемите на София”.
На снощното съвместно заседание на Изпълнителното бюро на БСП и общинските съветници е обсъждана и възможността да бъде сезирана прокуратурата за неспазването на Закона за местното самоуправление и местната администрация от кмета. Юристите ще преценят внимателно шансовете, защото от това може да последва процедура на импийчмънт на кмета, подчерта Константинов.
РАЗГРАД
US посланикът награждава ромски предприемачи
Американският посланик Джон Байърли ще връчи наградите за най-добър предприемач за 2007 г. сред ромските общности от осем града в България. Церемонията, която ще се проведе в Пазарджик от 11.30 часа, е организирана в рамките на програмата на Американската агенция за международно развитие (USAID) за микрокредитиране на ромски предприемачи, подкрепена от Глобалния алианс за развитие (GDA).
Ще бъдат наградени победителите в националния конкурс, проведен сред кредитираните роми. Критериите за участие в конкурса изискваха те да имат регистриран бизнес, да нямат никакви задължения към НАП, или просрочени плащания по кредитите, и оценка на приноса за развитието на ромската общност.
Първа награда получава жена предприемач от София, а втора и трета награда се присъжда на двама предприемачи от Разград и Пазарджик.
Проектът на USAID, на обща стойност 1,1 милиона долара и продължителност от 20 месеца, се изпълнява от американската неправителствена организация “Католически служби за помощ Европа & Близък Изток” в партньорство с микрокредитиращите институции “Устои” АД и “Микрофонд” ЕАД. Целта на проекта е да подпомогне ромските предприемачи в слабо развити общности чрез предоставяне на консултации и микрокредити и да представи и популяризира образа на успелия ромския предприемач. Проектът е един от последните, които USAID финансира в България. USAID ще прекрати дейността си през септември 2008 г., след повече от 17 години работа в България и инвестиции от повече от 600 милиона долара.
РУСЕ
Закриват 5 училища в областта
Пет училища в русенска област вероятно ще бъдат закрити през следващата учебна година. Това стана ясно на регионална среща по проблемите на образованието. Предложението беше направено от областния управител Мария Димова, като причината е малкият брой на учениците и слетите паралелки, в някои от които има общо по 7 деца.
Очаква се общинските съвети на 3 общини да вземат решения за закриване. Става дума за училището в село Бъзън, община Ветово, в село Батин, община Борово и в селата Батишница, Кацелово и Бъзовец, община Две Могили.
Представител на община Сливо поле заяви, че вероятно и в тази община ще бъдат закрити най-малко 3 учебни заведения. От община Бяла предлагат преминаването на училище “Свети Кирил и Методий” към по-голямото “Панайот Волов”.
Независимо че отговарят на съществуващите изисквания, голяма част от учебните заведения срещат като основен проблем недостига на средства. Две училища в община Иваново са предложени за защитени. В община Две могили през месец януари с решение на Общинския съвет са закрити филиалите на Целодневна детска градина „Св.св. Кирил и Методий” в селата Каран Върбовка и Острица, а от 1 юни 2008 г. ще бъде закрита и детската градина в село Чилнов.
От Регионалния инспекторат по образование посочиха, че в община Ценово има най-малък брой деца в учебните заведения. Общината не предвижда оптимизация на училищната мрежа, което в средносрочен план може да доведе до самозакриване на училища, алармираха от Инспектората.
СИЛИСТРА
Родиха се първите бебета на силистренското „Училище за родители”
Калина и Борис са първите бебета на „Училището за родители” в Силистра. Те са се родили само с един ден разлика – на 31 януари и на 1 февруари. За щастливото събитие почерпиха и се похвалиха техните майки Весела и Соня по време на втория урок на 22 февруари.
Темата за кърменето на бебето събра отново над 10 бъдещи и настоящи родители, които получиха напътствия от лекторката Дида Върбанова и обмениха практични съвети с най-младите майки в групата. В препоръките помага и единствената засега баба, която също посещава курса.
След Троян, Силистра е втората българска община, подкрепила изцяло проекта „Училище за родители”, благодарение на експертите от общинската дирекция по здравеопазване и социална политика и със съдействието на заместник-кмета Светлана Боева. През месец януари тази година стартира първият курс за бъдещи майки и бащи по инициатива на едноименната неправителствена организация от Русе.
С цел разширяване на инициативите в подкрепа на бъдещите родители и за насърчаване на раждаемостта вече се водят разговори и с ръководството на силистренската болница.
СЛИВЕН
"Лисича опашка" запушвала водопровод 10 години
7 метра от растението „лисича опашка” извадиха ВиК – специалистите от водопроводното трасе на село Маленово, съобщават от пресцентъра на Община Стралджа. В продължение на близо 10 години растението успяло да запълни диаметъра на водопроводната тръба – 110 мм.
Напоследък водата пристигала по чешмите със 150 грама в секунда. След освобождаването на тръбата дебитът вече е 2 литра в секунда. "Водопроводът на Маленово е строен през 1929 г. Тръбите са стоманени и в отлично състояние", допълват от община Стралджа.
През последните години в селото е имало воден режим и новината за отстраняване на причината предизвикала възторг сред жителите на Маленово.
През последните години същото растение е откривано и в други села в общината. От водопровода в района на Джинот били отстранени 16 метра „лисича опашка”, а край село Палаузово - 7.
Предлагат за приватизация пет общински фирми
Пет дружества със 100 процента общинска собственост ще бъдат предложени за приватизация през тази година, става ясно от плана за приватизация на Община Сливен, който ще бъде внесен за обсъждане на предстоящата сесия на 28 февруари.
Предстои да започнат процедурите по приватизация на „Комунални услуги”, „Обреден комплекс”, „Фарма Сливен”, „Инвест Комплекс” и „Дезинфекционна станция”. „Характерна особеност на общинската приватизация през тази година е, че тя ще се осъществява в условия на приключил ресурс по отношение на общинските нежилищни имоти и насочване на усилията към преструктуриране и приватизация на общинските търговски дружества”, пише в предложението си кметът до Общинския съвет Йордан Лечков.
Очакванията са от приватизация през настоящата година в бюджета на общината да постъпят 353011 лв. През 2007 г. 829844 лв. са постъпили в Общински фонд „Приватизация” от продажбата на два обекта в Сливен.
СМОЛЯН
Работник загина, докато ремонтирал камиона си
46-годишният Митко Башев загина на място, докато ремонтирал служебния си товарен автомобил. Мъжът е бил шофьор към строителна фирма „Бора” ООД в Смолян, която стопанисва гаражна клетка в центъра на града на булевард ”България” и намиращата се в близост автомивка.
Инцидентът е станал около 15,45 ч на 25 февруари, уточняват от полицията. По първоначални данни Башев е починал от задушаване, причинено от увитата около него връхна дреха.
Заради проблеми с кардана на товарната кола той оставил работещ двигателя и легнал в канала под камион, за да търси повредата. Карданът обаче захапал връхната дреха на Башев и я увил около тялото му.
СОФИЯ
Борисов уволни инспектор №1 на кметството
Кметът на София Бойко Борисов е уволнил началника на Столичния инспекторат Гален Ганчев. Това съобщиха за Дарик от пресцентъра на Столичната община. Оставката на Ганчев е подписана от кмета, допълниха оттам.
Причина за решението на Борисов е некачествен и недостатъчен контрол от инспектората върху дейността на концесионера по чистотата.
По неофициална информация на Дарик в столичния инспекторат предстои ревизия, след която дейността му най-вероятно ще бъде подчинена на районните администрации.
Три руски спортни двойки окупираха върха в София
Три руски двойки окупираха първите места след след кратката програма на Световното първенство по фигурно пързаляне за юноши и девойки, което се провежда в Зимния дворец на спорта в столицата.
Лидери са Ксения Красилникова и Константин Безматерних, които получиха оценка 56,30 точки, което ги изпрати на първото място във временното класиране, а след тях са – Любов Илюшечкина/Нодари Майдусадзе (52,05) и Екатерина Шереметиева/Михаил Кузнецов (51,94). Следващите две позиции пък бяха заети от две двойки на Китай.
България няма представител при спортните двойки, но за сметка на това възпитаниците на Иван Динев - Бианка Бътлър и Джоузеф Якобсен, които представят САЩ, са 12-ти във временното подреждане.
Преди да започне надпреварата при спортните двойки, първенството на планетата за юноши и девойки бе официално открито. В церемонията участие взеха председателят на БФ по кънки Албена Денкова и председателят на БОК Стефка Костадинова.
Утре от 10.30 часа започва кратката програма при юношите, където участва Павел Съвинов, а от 19.00 часа е волната програма при спортните двойки. Съвинов е с 6-ти стартов номер.
СТАРА ЗАГОРА
Сметище обгази села
Сметището на Мандра баир отново създаде екопроблем за жителите на селата Християново, Еленино, Богомилово и Ракитница заради пожар, който причини замърсяване на въздуха.
Тази сутрин вместо да са в кабинетите си кметовете на тези села дойдоха пред бариерата на сметището, за да проверят на място ситуацията, след като телефоните им са прегряли от обаждания на жители заради лошия въздух и неприятна миризма.
За Еленино този проблем е поредният, след като втори ден там няма вода. Водата е спряна с предписание на РИОКОЗ.
Как сметището навреди на жителите на околните села чуйте от кметовете на Християново, Богомилово и Еленино - Димка Минчева, Петър Коев и Съби Димов - в звуковите файлове.
Междувременно от екоинспекцията оповестиха резултатите от проверката на сметището.
"Във връзка с постъпил сигнал от жители на село Еленино за замърсяване на атмосферния въздух в селото в резултат на димене на депото за неопасни отпадъци в местността "Мандра баир" експертите на РИОСВ - Стара Загора извършиха незабавна проверка днес", се казва в прессъобщението. "На място бе установено димене на югозападния склон на работния участък на депото на площ от 20 декара. Към момента на проверката "Нелсен-чистота" ООД като оператор извършва запръстяване на отпадъците за потушаване на дименето. Най-близко разположеният пункт "Зеления клин" в Стара Загора от Националната автоматизирана система за контрол качеството на атмосферния въздух в Стара Загора до 14 часа не е регистрирал превишение на нормите по наблюдаваните атмосферния замърсители", съобщават от екоинспекцията.
ТЪРГОВИЩЕ
Изложба на исторически оръжия откриват в Търговище
Във фоайето на Археологическата експозиция на Регионален исторически музей – Търговище се състоя пресконференция във връзка с предстоящата изложба “Огнестрелно и хладно оръжие от Възраждането и Руско-турската освободителна война”, посветена на 130-годишнината от Освобождението на България”. Присъстваха директорът на музея Магдалена Жечева, историкът Йорданка Петкова, председателят на великотърновския клуб “Традиция” – Върбан Минев и Евгений Гроздев от Търговище, помогнал за осъществяване на идеята.
В изложбата са подредени множество експонати от колекцията на Национално дружество „Традиция” – клон Велико Търново и такива от фонда на Регионален исторически музей – Търговище. Представени са оръжия използвани по време на Национално-освободителното движение на българите, въоръжение, характерно за руската армия и това, използвано от турските войски. Присъстват и копия на Самарското и Хайдушкото знаме, а също и това на Първи търновски революционен окръг. Включени са също военни облекла от това време. Сред най-рядко срещаните експонати са кавалерийска карабина “Дрейзи”, пехотен “Уинчестър”, образци на хладно оръжие и др. В централната част на експозицията в съд с пръст са заровени копчета от униформите на всички войски, сражавали се на територията на страната ни и всякакви видове куршуми с идеята, че пред земята всички са равни.
Изложбата ще бъде открита на 29 февруари от 17.30ч. Гражданите и гостите на Търговище ще могат да я разгледат до края на март, включително на самия национален празник.
На срещата днес стана ясно, че до седмица предстои учредяването на клуб “Традиция” и в Търговище.
ХАСКОВО
Над 3 000 бездомни кучета заловени в Хасково
Над 3 000 бездомни кучета са заловени от служители на общинско предприятие “Екопрогрес” за последните 4 години. Само през миналата година в приюта са предадени 800 бездомни кучета.
Вече е намерено решение и на проблема след евтаназията на кучетата. От края на есента на миналата година “Екопрогрес” има сключен договор с екарисажа във Варна, където вече се извозват всички умъртвени кучета.
От предприятието отчетоха, че през миналата година са похарчили около 230 000 лева за текущи ремонти и поддържане на пътната настилка и тротоари, като по хасковските улици са положени около 500 тона асфалт.
От Екопрогрес съобщиха, че се готви нова схема за снегопочистването на града. Тяхното предложение е града да бъде разделен на 4 зони, като част от зоните да бъде поети от фирми.
ШУМЕН
Ще изготвят план за управление на Шуменското плато
Членовете на ПК по екология и селско стопанство одобриха съфинансирането на изготвянето на Плана за управление на Природен парк „Шуменско плато". Необходимата сума е в размер на 20 000 лв. Цялостното изготвяне на плана ще струва над 112 000 лв., обясни на заседанието на комисията директорът на парка Лидия Кунева. Тя каза още, че шуменският парк е един от двата в страната, които все още не разполагат с подобен план, а той би дал възможност да ръководството му да кандидатства с проекти по различни програми.
Планът за управление ще бъде изготвен от екип от експерти от БАН и Лесотехническия университет. Останалата част от парите, нужни за изготвянето на плана вече са осигурени. Плана ще бъде подложен на обществено обсъждане на 12 март от 10:30 ч., допълни Кунева. ПП „Шуменско плато" е един от 10-те природни парка в България.
ЯМБОЛ
Кметът на Ямбол няма да прави отчет за първите 100 дни управление
Кметът на община Ямбол Георги Славов няма да прави изричен отчет за първите 100 дни управление, съобщават от пресцентъра на общината. Мотивите са няколко. Славов е поел ангажимент да се отчита пред избирателите на 6 месеца, защото това бил минималният срок от време, в който могат да се видят и проследят реалните резултати от управлението на кмета и неговия екип.
Освен това всеки понеделник на редовния брифинг се давала текуща информация на медиите, както за извършената, така и за предстоящата дейност, което според администрацията също е своеобразна отчетност.
„Предвид натрупалите се от години в Ямбол проблеми, 100 дни са недостатъчни, за да се представи в завършен вид това, което е направено до момента от новото управление. Което не означава, че няма какво да се изтъкне като резултат, защото промяната в работата на общинската администрация е достатъчно видима”, съобщават от пресцентъра на общината.




USA-CANADA