Возкресение Григордимитрово на US OPEN 2019...

Начална страница | Интересно | Cпорт | Возкресение Григордимитрово на US OPEN 2019...
image

... И ето че на 4 септември, 2019-та, стана ясно, че отписването на Григор Димитров от списъка на  надеждните и талантливите е било малко прибързано. Нашият лъв игра като  лъв и победи другия лъв, най опитния и стария, всепризнат тенис лъв, наречен Федерер.
Беше супер тенис-мач, в който имаше всичко И перфектна техника, и здрава психика, и  красота и скорост, и бързи и дълги, дълги разигравани в един супер мач
Григор Димитров победи  Роджър Федерер с 3-6, 6-4, 3-6, 6-4, 6-2 и това го класира за полуфинал на US Open 2019. Ще бъде с друг млад и бързо развиващ се талант - руската млада звезда Даниил Медведев, комуто сякаш пораснаха крила след успеха в  нашия, български международен турнир в зала "Армеец" . Убеден съм, че и България и българите по света ще го видят този мач, който е врата към финал където, вече се надяват мнозина, Гриша може да поднесе на България най-високото отличие на световния тенис - Шампионска титла от Големия шлем!
Иска ми се този път  нашият вестник да Ви поднесе и един абсолютно професионален поглед към сакралния мач, в който ТАЛАНТЪТ НА Григор Димитров просто ВЪЗКРЪСНА!
Ето  как видя това Възкресение нашият колега от "Топ спорт" Тодор Кръстев:
"Мачът започна ужасяващо. Григор беше много респектиран от Роджър и само след 6 минути изоставаше с 0-3 гейма. Пробивът стана, след като българинът трепереше на сервис и подари партията на швейцареца.
Димитров се събуди и изравни играта, но Федерер е от тези тенисисти, които умеят да защитават един пробив, особено в началото, когато умората още я няма.
Така швейцарецът взе сета с 6-3 за 31 минути и създаде впечатлението, че ще постигне поредната си рутинна победа.
Но, Григор Димитров в Ню Йорк е съвсем друг човек. Пердето падна пред него и той реши да се надиграва с Роджър с неговите оръжия. Българинът предизвикваше дълги разигравания, които по-често завършваха с грешки на швейцареца.
Хасковлията стигна до първата си възможност за пробив още във втория гейм, но Федерер я неутрализира с ас. Последваха две партии на нула и гейм за Григор, спечелен агресивно в стил "Федерер".
И тогава дойде партията, която даде начало на чудото. Григор спечели оспорвано разиграване и форсира три грешки на швейцареца след отлични ретур. Роджър разбра, че мачът няма да е бърз за него.
Хасковлията затвърди лесно, даде бърз гейм и отново се притесни. Вместо да затвори сета той подари брейк на Федерер след двойна грешка и удължи частта.
Този път кризата беше кратка. Каквото и да  си е мислел свиканлия да мачка в такива ситуации Федерер се оказа погрешно. Григор пласираше хубави ретури и подобно на мача си с Де Минор, караше съперника си да се чуди какво да прави и да греши. Сетът беше затворен с нов пробив и всичко започна отначало след 70 минути игра.
Роджър върна първия си сервис в началото на третата част. На Григор му беше малко по-трудно и трябваше да спасява три точки за пробив в петия гейм. При първата имаше малко късмет, но след това беше много точен и се измъкна накрая с ас.
Федерер успя да пробие за 4-3 по познатия начин - с двойна грешка на Григор. Така третия сет заприлича на първия. Все пак хасковлията достигна до две брейк точки, но лоши преценки и хубави сервиси на Федерер ги неутрализираха.
След последния слаб сервис гейм за Григор в мача и четвъртия и последен пробив за Роджър сетът приключи за 38 минути. 6-3 за швейцареца.
Димитров започна ударно следващата част и веднага проби. Това му даде огромно самочувствие и той започна да доминира.  Федерер вече чакаше криза в играта на хасковлията, но тя така и не се появи.
Роджър печелеше по-трудно подаванията си, а Григор вече се забавляваше. Седмият гейм се оказа най-дългия и зрелищен в мача. Федерер го спечели, но се разбра, че няма да издържи дълго така. Димитров достигна до 7 възможности в дългата 12 минути партия. В нея имаше страхотни отигравания и на двамата, но за малко не се достигна до нов брейк.
Димитров имаше известни пробелми в следващия гейм, но беше много солиден и не допусна изненада. В затварящата партия имаше леки колебания в играта на българина. Той допусна изоставане с 0-40 и трябваше да спасява пет точки за пробив. Стори го, взе частта и на практика спечели мача.
Роджър Федерер извика физиотерапевт и отиде в съблекалнята за процедурата. Каквото и да са правили там, но не помогна на легендарния тенисист.
Григор загряваше сам на корта и натисна много веднага. Федерер беше колеблив и допусна пробив след сгрешени разигравания.
От тук до края на срещата стана ясно, че победител ще бъде Григор Димитров. Той сервираше безупречно и постоянно пускаше минаващи покрай излизащия напред Федерер. Без тези излизания играта на швейцареца изцяло се губи.
След още няколко минути резултата стана 4-0 и най-верните феновете на Федерер се обезкуражиха. Григор вече не се притесняваше от нищо.
В срещата българинът направи това, което неговият практикува от 20 години. Почина си два гейма и сервира безапелационно в своите.
Григор Димитров вдигна победоносно ръце, а Роджър Федерер трябваше да се изниже тихо от корта.
***
Григор Димитров попадна във втората четвъртина на схемата на мъжкия US Open 2019. Българският №1 започна с победа срещу италианския ветеран Андреас Сепи, класира се без игра за 1/16-финал след отказване на №12 Борна Чорич (Хърватия) и премина през полския "лъки лузър" Камил Майхжак, за да си осигури осминафинал с Алекс де Минор (Австралия). Той не се оказа сериозно препятствие пред българина, който си осигури четвъртфиналd с Роджър Федерер.
***
Резултати от US Open 2019,
1/4 финали (кръг №5), вторник, 03.09 - сряда 04.09
Горна половина - вторник:
Стан Вавринка (Швейцария, №23) - Даниил Медведев (Русия, №5)  6-7,3-6, 6-3,1-6
Роджър Федерер (Швейцария, №3) - Григор Димитров (България) 6-3,  4-6,  6-3,  4-6,  2-6
Долна половина - сряда:
Матео Беретини (Италия, №24) - Гаел Монфис (Франция, №13)
Диего Шварцман (Аржентина, №20) - Рафаел Надал (Испания, №2)
1/8 финали (кръг №4), неделя, 01.09 - понеделник 02.09,
Горна половина - неделя:
Стан Вавринка (Швейцария, №23) - Новак Джокович (Сърбия, №1) 6-4, 7-5, 2-1, отказване
Даниил Медведев (Русия, №5) - Доминик Кьопфер (Германия, кв.) 3-6, 6-3, 6-2, 7-6(2)
Роджър Федерер (Швейцария, №3) - Давид Гофен (Белгия, №15) 6-2 ,6-2, 6-0
Григор Димитров (България) - Алекс де Минор (Австралия) 7-5, 6-3, 6-4
Долна половина - понеделник:
Матео Беретини (Италия, №24) - Андрей Рубльов (Русия) 6-1, 6-4, 7-6(6)
Гаел Монфис (Франция, №13) - Пабло Андухар (Испания) 6-1, 6-2, 6-2
 Диего Шварцман (Аржентина, №20) - Александър Зверев (Германия, №6) 3-6, 6-2, 6-4, 6-3
Рафаел Надал (Испания, №2) - Марин Чилич (Хърватия, №22) 6-3, 3-6, 6-1, 6-2
1/16 финали (кръг №3), петък, 30.08 - събота 21.08,
Горна половина - петък:
Новак Джокович (Сърбия, №1) - Денис Кудла (САЩ) 6-3, 6-4, 6-2
Стан Вавринка (Швейцария, №23) - Паоло Лоренци (Италия, ЛЛ) 6-4, 7-6(9), 7-6(4)
Доминик Кьопфер (Германия, кв.) - Николоз Басилашвили (Грузия, №17) 6-3, 7-6(5), 4-6, 6-1
Даниил Медведев (Русия, №5) - Фелисиано Лопес (Испания) 7-6(1), 4-6, 7-6(7), 6-4
Роджър Федерер (Швейцария, №3) - Даниел Еванс (Великобритания) 6-2, 6-2, 6-1
Давид Гофен (Белгия, №15) - Пабло Кареньо Буста (Испания) 7-6(5), 7-6(9), 7-5
Григор Димитров (България) - Камил Майхжак (Полша, ЛЛ) 7-5, 7-6(2), 6-2
Алекс де Минор (Австралия) - Кей Нишикори (Япония, №7) 6-2, 6-4, 2-6, 6-3
Долна половина - събота:
Андрей Рубльов (Русия) - Ник Кириос (Австралия, №28) 7-6(5), 7-6(5), 6-3
Матео Беретини (Италия, №24) - Алексей Попирин (Австралия) 6-4, 6-4, 6-7(3), 7-6(2)
Гаел Монфис (Франция, №13) - Денис Шаповалов (Канада) 6-7(5), 7-6(4), 6-4, 6-7(6), 6-3
Пабло Андухар (Испания) - Александър Бублик (Казахстан) 6-4, 6-3, 6-2
Александър Зверев (Германия, №6) - Аляз Бедене (Словения) 6-7(4), 7-6(4), 6-3, 7-6(2)
Диего Шварцман (Аржентина, №20) - Тенис Сандгрен (САЩ) 6-4, 6-1, 6-3
Марин Чилич (Хърватия, №22) - Джон Иснър (САЩ, №14)6-4, 6-1, 6-3
Рафаел Надал (Испания, №2) - Хьон Чун (Южна Корея, кв.) 6-3, 6-4, 6-2
/В следващия брой ще бъде направен и цялостен преглед на Откритото първенство на САЩ по тенис, вкл. и на състезанието при жените./